آنچه در این پست میخوانید

طبق گزارش ارائه شده توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سال 2019، پدیده مقاومت آنتی‌بیوتیکی مسئول مرگ سالانه 700.000 نفر در جهان بوده و پیش‌بینی می‌شود که این رقم تا سال 2050 به 20 میلیون نفر برسد و هزینه‌ای معادل 9/2 تریلیون دلار را به جامعه جهانی تحمیل نماید. بعلاوه، مصرف مداوم آنتی‌بیوتیک‌های محرک رشد در تغذیه دام، طیور و آبزیان، احتمال انباشت این ترکیبات در فرآورده‌های غذایی با منشأ حیوانی و انتقال کنترل نشده آن‌ها به رژیم غذایی انسان را افزایش می‌دهد.

به همین دلیل کاهش مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در خوراک و یافتن جایگزین‌های مؤثر و ایمن برای این ترکیبات به منظور جلوگیری از بروز بیماری‌ها و بهبود عملکرد رشد حیوانات، در دستور کار محققان علوم و صنایع ذی‌ربط قرار گرفت. پروبیوتیک‌ها، پری‌بیوتیک‌ها، سین‌بیوتیک‌ها، فایتوژنیک‌ها، آنزیم‌های خوراکی و اسیدهای آلی از جمله مهم‌ترین افزودنی‌های جایگزینی بوده‌اند که طی سالیان اخیر  معرفی شده و در صنایع مربوطه مورد استفاده قرار گرفته‌اند.  

اسیدهای آلی

استفاده از اسیدهای آلی در تغذیه حیوانات اهلی قدمتی دیرینه دارد. از نظر کارکردی این ترکیبات را می‌توان به سه گروه مجزا تقسیم نمود: اسیدهای چرب کوتاه‌زنجیر، اسیدهای چرب متوسط زنجیر و اسیدهای چرب تری کربوکسیلیک. اسیدهای چرب کوتاه‌زنجیر حداکثر دارای 5 اتم کربن بوده و به طور طبیعی در قسمت‌های انتهایی روده به واسطه تخمیر میکروبی قندها و اسیدهای آمینه غیرقابل هضم، تولید می‌شوند و نقش مهمی در تغذیه و متابولسیم عمومی بافت مخاطی روده ایفا می‌کنند. این ترکیبات یکپارچگی سدهای دفاعی روده را بهبود داده و از وقوع التهاب در روده جلوگیری می‌کنند. 

اسیدهای چرب متوسط‌زنجیر دارای زنجیره‌ای خطی با 6 تا 12 اتم کربن بوده و به راحتی وارد غشاهای فسفولیپیدی می‌شوند. این اسیدهای چرب علاوه بر مشارکت در تأمین انرژی برای حیوان، از اثرات ضدباکتریایی بالایی برخوردارند.

اسیدهای چرب تری کربوکسیلیک ترکیبات حدواسط چرخه کربس بوده و به همین دلیل در سوخت و ساز انرژی نقش دارند. این اسیدهای چرب کارکرد سدهای دفاعی و ویژگی‌های ریخت‌شناختی روده را بهبود بخشیده و تغییرات مفیدی را در جمعیت میکروبی دستگاه گوارش القاء می‌کنند.

پنتاسید

محصول پنتاسید آمیزه‌ای از پنج اسید آلی منتخب بوده و به منظور مصرف در تغذیه ماکیان و آبزیان طراحی شده است. این محصول حاوی اسیدهای لاکتیک، پروپیونیک، فرمیک، استیک، سیتریک و نمک‌های آن‌ها‌ می‌باشد. این فراورده به دلیل دارا بودن 5 اسید با طیف گسترده‌ای از ویژگی‌های فیزیکوشیمیایی، در صورت مصرف در جیره طیور و فواید متعددی را برای حیوان مصرف کننده و مجموعه پرورش دهنده به ارمغان خواهد آورد.

اجزای تشکیل‌دهنده

اسید سیتریک، اسید فرمیک، اسید پروپیونیک، اسید لاکتیک، اسید استیک و نمک‌های آن‌ها و آنتی‌کیکینگ

میزان مصرف

1 تا 2 کیلوگرم در تن خوراک 

جهت مشاهده کاتالوگ ورق بزنید